Michael Pawlyn2_bw

Michael Pawlyn

Założyciel i Prezes, Exploration Architecture

Michael Pawlyn został uznany za jednego z pionierów bionaśladownictwa w architekturze. W roku 2007 założył Exploration Architecture, aby projektować wysoce efektywne budynki, które będą częścią gospodarki obiegu zamkniętego. Współpracował z The Ellen MacArthur Foundation, Interface, UK Green Building Council oraz innymi organizacjami będącymi liderami zrównoważonego rozwoju.

W roku 2008 Exploration było finalistą the Young Architect of the Year Award oraz uznanego na pozimie międzynarodowym Buckminster Fuller Challenge. Oprócz flagowych projektów – centrum danych o super niskim zużyciu energii czy tzw. zero waste fabryki tekstyliów, Michael jest autorem Sahara Forest Project, który powstał w 2012 roku i został otwarty przez emira Kataru podczas szczytu klimatycznego w Doha.  

Przed założeniem Exploration, Michael pracował przez 10 lat dla Grimshaw Architecture.

Michael jest uznanym mówcą w tematyce zrównoważonych innowacji, a w 2011 roku został jednym z zaledwie kilku architektów na świecie, którzy wystąpili w TED (1,5 mln widzów). Pierwsza edycja jego książki Biomimicry in Architecture była bestsellerem wydawnictwa RIBA, a drugie jej wydanie planowane jest na ten rok.

Rudi Scheuermann

Rudi Scheuermann

Building Envelope Leader, Arup

Rudi Scheuermann studiował architekturę na uniwersytecie w Karlsruhe w Niemczech oraz architekturę i inżynierię membran w Bath w Wielkiej Brytanii. Przed dołączeniem do firmy Arup, pracował przy licznych projektach inżynierskich i architektonicznych w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA. W roku 2000 dołączył do firmy Arup, gdzie w Berlinie stworzył niemiecki zespół zajmujący się przegrodami zewnętrznymi budynku (Building Envelope), a sam Rudi został światowym liderem wszystkich oddziałów Building Envelope w Arupie.

Rudi specjalizuje się w inżynierii fasad, w której nadrzędnym celem jest takie multidyscyplinarne podejście do projektowania, dzięki któremu powstaną rzeczywiście zrównoważone budynki (wszystkich rodzajów, ze szczególnym uwzględnieniem wysokich obiektów). Najnowszy projekt badawczy Rudiego nosi tytuł: „Cities Alive: Green Building Envelope Design”.

Anna Braune DGNB_bw

dr inż. Anna Braune

Research and Trends unit director, DGNB

Anna Braune studiowała inżynierię Środowiska na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Od początku swojej kariery zawodowej zajmowała się zrównoważonym rozwojem w budownictwie.

W latach 2004-2007 pracowała na Uniwersytecie w Stuttgarcie, na wydziale Fizyki Budynku, w departamencie Inżynierii Cyklu Życia, gdzie jako asystent do spraw badań koordynowała liczne projekty związane ze zrównoważonym budownictwem.

Była również głównym konsultantem odpowiedzialnym za dział budowlany w firmie konsultingowej PE International (obecnie Thinkstep AG).

Anna jest jednym z założycieli German Sustainable Building Council (DGNB), gdzie przez pierwsze dwa lata istnienia stowarzyszenia piastowała stanowisko dyrektora zarządzającego, a obecnie jest dyrektorem działu badań. Jest audytorem certyfikacji DGNB.

Natasha Franck WELL

Natasha Franck

Senior Vice President, Delos

Natasha Franck pracuje jako Senior Vice President w firmie Delos – spółce działającej w obszarze badań, technologii i nieruchomości, która jest twórcą systemu Well Building Standard®. Natasha brała udział w tworzeniu oraz implementacji pilotażowych wersji systemu i jest praktykiem tematyki, a także Well Accredited Professional i LEED Green Associate.
Przed dołączeniem do zespołu Delos, Natasha pracowała w obszarze project managementu w Jonathan Rose Companies oraz Novo Arts.
Natasha ukończyła Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie.

Jane Henley USGBC_bw

Jane Henley

Special Advisor, Global Market Development, USGBC

Jane Henley od 10 lat zaangażowana jest we współtworzenie zielonego budownictwa na skalę międzynarodową. W tym czasie była dyrektorem zarządzającym największej organizacji skupionej na rozwoju zielonego budownictwa – World Green Building Council oraz założycielką i dyrektorem New Zealand Green Building Council. Była członkiem zarządu United Nations Sustainable Building Climate Initiative (UNEP-SBCI) oraz przewodniczącą projektu badawczego, który zaowocował raportem Business Case for Green Building (2013).

Jane Henley doradzała przedstawicielom rządów jak tworzyć prawodawstwo sprzyjające rozwojowi zrównoważonego budownictwa, uczestniczyła w wielu szczytach klimatycznych oraz tworzeniu programu UN 10YFP. Absolwentka MBA słynnej MIT Sloan School of Management.

Maciej Kiepal

Area Sales Manager, Armstrong Building Products

Absolwent Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Z branżą budowlaną związany od ponad 20 lat, podczas swojej kariery zawodowej poznał specyfikę rynku inwestycji z perspektywy firmy wyspecjalizowanej w dostawach materiałów na budowy (warszawski oddział Interior Zachód – obecnie SIG); z perspektywy firmy zajmującej się dostawami i instalacją materiałów wykończeniowych (firma INSIDE); z perspektywy producenta materiałów budowlanych (firma MEGARON); z perspektywy producenta materiałów wykończeniowych oferującego wsparcie techniczne dla wszystkich grup zaangażowanych w proces inwestycyjny (Armstrong Building Products od 2000 roku).

W Armstrong Building Products od czterech lat zajmuje się budowaniem zespołu Doradców Techniczno-Handlowych, jako Kierownik Sprzedaży na Polskę (Area Sales Manager – Poland).

David_Leonard_bw

David Leonard

BREEAM New Construction Manager, BRE

Jako menedżer działu BREEAM New Construction, David kieruje zespołem ekspertów odpowiedzialnych za globalne działanie systemu BREEAM, dzięki czemu ma wpływ na zielone budownictwo w tysiącach nowych projektów.

David reprezentuje BREEAM podczas szeregu wydarzeń branżowych oraz szkoli asesorów na całym świecie, włączając w to Kanadę, Koreę i Rosję. Brał udział w licznych projektach certyfikacji BREEAM – Heathrow Terminal 2, Franshion Green Building Exhibition Centre in China, czy modernizacji stadionu Roland Garros we Francji.

David został doceniony w brytyjskim magazynie branżowym Building Magazine, jako „wschodząca gwiazda zrównoważonego rozwoju”, a obecnie jest uczestnikiem programu UK Green Building Council – Future Leaders.

Patrick Nossent HQE_bw

Patrick Nossent

Chairman, Cerway and Certivea

Patrick Nossent jest prezesem Cerway (operator systemu certyfikacji wielokryterialnej HQE) oraz Certivea (jednostka certyfikująca).

Patrick jest członkiem założycielem France Green Building Council, członkiem Zarządu Stowarzyszenia QUALITEL oraz Stowarzyszenia HQE. Był prezesem EUROCER Building (europejskie stowarzyszenie jednostek certyfikujących w branży budowlanej) oraz AFOCERT (francuski odpowiednik EUROCERu).

Patrick rozpoczął swoją karierę jako lekarz medycyny, jednakże jego powołaniem było zrównoważone budownictwo, rozpoczął więc pracę w CTSB (Centre Scientifique et Technique du Bâtiment – główny francuski instytut zajmujący się badaniami, wsparciem technicznym, oceną produktów i systemów oraz edukacją w zakresie budownictwa), piastując różne pozycje, począwszy od szefa działu HR, poprzez kierownika działu jakości i certyfikacji, aż do zastępcy dyrektora działu technicznego.

W roku 2006 założył jednostkę certyfikującą CERTIVEA.

Rafał Schurma

Założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio | architects and consultants

MArch, MS, USGBC & LEED Faculty, LEED AP BD+C, ID+C, DGNB Auditor, BREEAM Assessor, HQE Referent. Absolwent Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Wieloletni wykładowca programu Environmental Management (tytuł kursu: Sustainable Buildings: Design, Construction and Operations) na Harvard University, Cambridge USA, obecnie wykładowca studium „Architektura i Budownictwo Zrównoważone” na Politechnice Krakowskiej.

Ważniejsze projekty architektoniczne i urbanistyczne to m.in.:

  • Projekt Boston University Law School (dla firmy Beacon Architectural Associates) oraz Oasis of the sea: największego statku pasażerskiego na świecie (dla firmy Wilson Butler Architects)
  • Udział w procesie konsultingu pierwszego w kraju budynku, który uzyskał certyfikację LEED – Borg Warner Turbo Systems
  • Prowadzenie procesu certyfikacji jednego z pięciu najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED Platinum) – Mars Chocolate, jak i wielu innych projektów w różnych fazach certyfikacji (np. Radisson Blu Resort – Baltic Park Molo w Świnoujściu, UTC Goodrich w Rzeszowie czy Superior w Krakowie)
  • Samodzielne projekty budynków użyteczności publicznej, komercyjnych i mieszkaniowych zarówno w USA, jak i w Polsce
Adam Targowski_bw

Adam Targowski

Menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland

Adam Targowski pełni funkcję menedżera ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland. Zespół, którym kieruje, jest odpowiedzialny za wyznaczanie projektom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także certyfikację budynków biurowych grupy Skanska i inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Do jego zadań należy m.in. wsparcie zespołu projektowego w zagadnieniach związanych z tematami Health & Wellbeing, polegającymi na tworzeniu zdrowej i komfortowej przestrzeni biurowej, jak również kształtowaniu przestrzeni publicznej, zgodnie z ideą placemakingu – w taki sposób, aby były przyjazne dla ludzi i otwarte dla lokalnych społeczności. Zespół Adama współpracuje z najemcami w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie efektywnego wykorzystywania przestrzeni biurowych oraz nowych technologii.

Adam Targowski dołączył do zespołu Skanska w 2013 roku jako Project Leader. Jego doświadczenie jest związane ze współpracą z firmą Go4Energy przy świadczeniu usług doradczych i szkoleniowych w zakresie kształtowania strategii zrównoważonego rozwoju, racjonalnego gospodarowania energią oraz certyfikacji projektów. Jest także aktywnym członkiem organizacji zajmujących się promocją zrównoważonego budownictwa w Polsce: Polish Green Building Council, gdzie jest członkiem zarządu, Urban Land Institute oraz Construction Marketing Group.

Paweł_Warda_bw

Paweł Warda

National Director, Dyrektor Działu Zarządzania Projektami w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle

Paweł pełni obowiązki Dyrektora Działu Project & Development Services. Od marca 2005 zrealizował projekty doradcze oraz związane z zarządzaniem procesem inwestycyjnym dla kluczowych klientów Jones Lang LaSalle w Polsce, takich jak: Mayland, Microsoft, Polbank EFG, Sabre, General Motors, Deutsche Bank, Global Partners, Ciech Services i Goldman Sachs, a ostatnio Lenovo. Paweł posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami budowlanymi oraz kontroli kosztów inwestycji. W przeszłości pracował przy realizacji największych (w czasie realizacji) centrów handlowych w Polsce, jak i przy budowie zakładów produkcyjnych wyposażanych w najnowocześniejsze technologie produkcji. Wśród klientów, dla których pracował, znajdują się deweloperzy, najemcy oraz instytucje finansowe. Paweł ukończył studia podyplomowe Executive MBA. Tytuł magistra uzyskał na Politechnice Warszawskiej na wydziale Inżynierii Lądowej na kierunku Konstrukcji Budowlanych. W trakcie studiów magisterskich brał udział w kursach organizowanych przez Politechniki w Tallinie oraz Lizbonie. Posiada uprawnienia LEED Accredited Professional.

Jarosław Witek

Projektant Instalacji Sanitarnych oraz Lider Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju, Arup Polska

BREEAM Accredited Professional, BREEAM International Assessor, BREEAM In-Use Auditor. Magister inżynier inżynierii środowiska w specjalności klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne. Absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych „Sustainability Leadership” na Uniwersytecie Cambridge. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Członek brytyjskiej Chartered Institution of Building Services Engineers. Inżynier Europejski.
Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na budowach i w biurach projektów w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jego dorobek obejmuje projekty i realizacje instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i sanitarnych w centrach handlowych, budynkach biurowych, przemysłowych, mieszkalnych oraz służby zdrowia w Polsce, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji i na Ukrainie. W polskich biurach Arup wdrożył modelowanie energetyczne budynków, wspomagające projektowanie energooszczędnych i zoptymalizowanych budynków.
Obecnie Jarosław pełni funkcję projektanta sprawdzającego i kieruje zespołem konsultantów LEED, BREEAM i ds. budynków niskoenergetycznych oraz inżynierów wykonujących modele energetyczne budynków.

Lech Wojtas_bw

dr inż. arch. Lech Wojtas

Wydział Architektury, Politechnika Śląska

Dr inż. architekt – starszy wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach nie zniechęcający studentów do poszukiwania dobrych, lepszych i proekologicznych rozwiązań. Projektant realizujący przebudowy, nadbudowy, obiekty przemysłowe, domki, domy i osiedla starający się być rzetelnym i zrównoważonym projektantem w każdej skali. Prowadzi od lat pracownię projektową, czyli przetrwał kryzysy i chce się jeszcze rozwijać. Zaczynał od myśli o przekształceniach śródmieść miast jeszcze w czasach komuny.

Marcin Wróblewski_bw

Marcin Wróblewski

Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

Marcin Wróblewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja w prawie UE), jak również Szkołę Prawa Angielskiego i Europejskiego oraz Szkołę Prawa Amerykańskiego, a także studia podyplomowe z energetyki (na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW) oraz ochrony środowiska (na Wydziale Biologii UW), a ponadto inne kursy z zakresu funduszy UE, administracji i zarządzania projektami.

Marcin Wróblewski jest Kierownikiem Projektu URBAN LEARNING (zintegrowane planowanie energetyczne) i SHAR-LLM (rozwiązania inteligentnych miast) w Biurze Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy oraz członkiem Sekretariatu miejskiego Zespołu ds. Ochrony Klimatu. Cieszy się bogatym doświadczeniem w zakresie współpracy międzynarodowej (C40 Cities Climate Leadership Group, EUROCITIES, ICLEI, Energy Cities) oraz krajowej na rzecz efektywności energetycznej, energii odnawialnej i walki ze zmianami klimatu. Obejmuje ono m.in. pierwsze projekty mobilności elektrycznej w Warszawie, tworzenie i wdrażanie „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku”, projekt OPEN HOUSE nt. oceny budynków pod względem zrównoważenia, projekt CASCADE nt. lokalnego zarządzania energią, projekt Cities on Power nt. odnawialnych źródeł energii, czy C40 Carbon Disclosure Project.