Rudi Scheuermann

O Rudim

Rudi Scheuermann to światowego formatu ekspert w dziedzinie inżynierii fasad, w której nadrzędnym celem jest takie multidyscyplinarne podejście do projektowania, dzięki któremu powstają rzeczywiście zrównoważone budynki. Podczas Sympozjum 2016 Rudi zamierza udowodnić, że Zrównoważony rozwój jest siłą napędową lepszego projektowania.

Tematyka

Zwarta zabudowa miejska jest synonimem aglomeracji złożonej z wysokich budynków. Kształt i elastyczność miasta jako całości zależy, obok innych elementów, od elastyczności każdego z jego pojedynczych elementów – tychże budynków, które tworzą funkcjonalne miasto.

Kiedy powierzchnia przeznaczona na zieloną infrastrukturę na ziemi jest ograniczona bądź nie ma jej wcale, musimy znaleźć nowe obszary, które zrekompensują rosnące negatywne wpływy, takie jak hałas, zanieczyszczenia, czy efekt miejskiej wyspy ciepła. Wszystkie te elementy utrudniają naturalną wentylację budynków i muszą być skompensowane innymi systemami, które zużywają energię. Energia ta może zostać zaoszczędzona, jeżeli zajmiemy się problemem u jego źródeł.

Michael Pawlyn

O Michaelu

Michael, ceniony brytyjski architekt, pokaże zaskakujące rozwiązania, bazujące na naśladowaniu natury, które dostarczą nie tylko znaczącej oszczędności zasobów, a co za tym idzie – kosztów, ale także wpłyną pozytywnie na osoby, które spędzają w budynkach około 90% swojego życia.

Idee

Dziś już wiemy, że zrównoważony rozwój to jedyny kierunek, w którym powinniśmy podążać. Ale wielu zastanawia się, w którą stronę ta droga powiedzie w kolejnych dziesięcioleciach. W swoim wystąpieniu Michael Pawlyn pokaże jak trzy powiązane ze sobą idee: bionaśladownictwo, interakcja ludzkości z naturą i gospodarka obiegu zamkniętego, prowadzą do budynków, które oszczędzają zasoby, zapewniają lepszy komfort i zdrowie oraz wiodą w stronę zerowej ilości odpadów. Podczas prezentacji pokaże niezwykłe przykłady takich pionierskich rozwiązań.

Przykłady rozwiązań

 • Biomimetic Office Building, który po wybudowaniu będzie budynkiem biurowym o najniższej konsumpcji energii na świecie, a jednocześnie podniesie komfort i zdrowie jego użytkowników

 • Mobius Project to przykład nowego typu budynku, który wyrósł z potrzeby adaptacji miast do gospodarki obiegu zamkniętego.

 • The Sahara Forest Project, wykorzystujący zamknięte systemy, które zwiększają efektywność oraz bazują na odnawialnych rozwiązaniach.

Dyskusje i prezentacje

Certyfikacje

Zastanowimy się czy opłaca się certyfikować istniejący budynek i w jaki sposób obniżyć koszty certyfikacji? Na te i inne pytania odpowiedzą specjalnie zaproszeni z całego świata przedstawiciele największych obecnych w Polsce systemów certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, HQE, LEED oraz Well Building Standard. Będzie to jedyna w Polsce szansa zadania pytań przedstawicielom wszystkich certyfikacji!

Pozostałe dyskusje

Budynki muszą się zmieniać, aby sprostać obecnym, a także przyszłym wymogom prawnym i oczekiwaniom użytkowników. Podczas konferencji zainspirujemy nowymi strategiami zrównoważonej modernizacji budynków. Przeprowadzenie modernizacji w zielonym standardzie zapewni, że remontowany obiekt będzie bardziej efektywny energetycznie, a także podniesie zdrowie i komfort jego mieszkańców i użytkowników. Burzyć czy odkurzyć – co może zaoferować renowacja budynków? Co tak naprawdę jest bardziej zrównoważone i opłacalne? Eksperci wraz z uczestnikami spróbują znaleźć złoty środek.

PROGRAM

9:00-10:00      rejestracja

10:00-11:45  NATURALNIE OD PODSTAW

Michael Pawlyn

Inspiracje naturą służące poprawie zdrowia i produktywności użytkowników budynków

Michael Pawlyn2_bw

Michael, jeden z pionierów bionaśladownictwa w architekturze, opowie:

    • Jak czerpać inspirację z natury, aby podnieść komfort i zdrowie użytkowników

    • Jak oszczędność zasobów i kosztów może przyczynić się do wyższego komfortu w budynku

    • Czym jest prawdziwie innowacyjny projekt

Przedstawi także zdecydowanie zaskakujące rozwiązania!

Rudi Scheuermann

Zrównoważony rozwój jest siłą napędową lepszego projektowania

Rudi Scheuermann

Rudi, światowego formatu ekspert w dziedzinie fasad pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania:

    • Jak zaoszczędzić energię traconą w wyniku modernizacji

    • Jakie są najważniejsze elementy zrównoważonej inżynierii fasad

    • Jak zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła?

11:45-12:15   przerwa kawowa

12:15-13:45  BUDYNEK DO RECYKLINGU

Burzyć czy odkurzyć – co może zaoferować renowacja budynków?

Panel dyskusyjny

Przeprowadzenie modernizacji w zielonym standardzie zapewni, że remontowany obiekt będzie bardziej efektywny energetycznie, a także podniesie zdrowie i komfort jego mieszkańców i użytkowników. A zatem… burzyć czy odkurzyć? Co tak naprawdę jest bardziej zrównoważone i opłacalne? Eksperci wraz z uczestnikami spróbują znaleźć złoty środek.

Lech Wojtas_bw

Moderator – dr inż. arch. Lech Wojtas, Wydział Architektury, Politechnika Śląska

Maciej Kiepal, Area Sales Manager, Armstrong Building Products

Rafał Schurma, Założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio | architects and consultants

Adam Targowski_bw

Adam Targowski, Menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland

Paweł_Warda_bw

Paweł Warda, National Director, Dyrektor Działu Zarządzania Projektami w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle

Marcin Wróblewski_bw

Marcin Wróblewski, Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

13:45-14:45   lunch

14:45-16:45  Certyfikacja istniejących budynków

Dyskusja BRE, HQE, DGNB, WELL, USGBC – modernizacja istniejących budynków i wykończenie wnętrz w kontekście certyfikacji wielokryterialnych

    • Zrównoważone praktyki w projektach przebudowy

    • Jak sprostać wyzwaniom w tworzeniu zrównoważonego środowiska wewnętrznego

    • Jak zmniejszyć koszty certyfikacji istniejących obiektów

Będziesz miał możliwość zadania pytania następującym uczestnikom:

Moderator – Jarosław Witek, Projektant Instalacji Sanitarnych oraz Lider Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju, Arup Polska

Anna Braune DGNB_bw

dr inż. Anna Braune, Research and Trends unit director, DGNB

Natasha Franck WELL

Natasha Franck, Senior Vice President, Delos (WELL Building Standard)

Jane Henley USGBC_bw

Jane Henley, Special Advisor, Global Market Development, USGBC (LEED)

David_Leonard_bw

David Leonard, BREEAM New Construction Manager, BRE (BREEAM)

Patrick Nossent HQE_bw

Patrick Nossent, Chairman, Cerway and Certivea (HQE)

Dyskusja uczestników z panelistami

16:15                 PLGBC Green Building Awards – laureaci i nagrody

16:45                 Business Mixer

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.